Кольпоскопія шийки матки
Lady 17 April 2023
Кольпоскопія шийки матки

Кольпоскопія – це один із видів гінекологічного огляду. Застосовується для раннього виявлення патологічних змін шийки матки, піхви, області вульви.

Що показує кольпоскопія?

Кольпоскопія виконується за допомогою оптичного приладу кольпоскопа. Він дозволяє збільшувати зображення ділянок слизової оболонки, які потрібно оглянути, в 10-40 разів.

Сучасні кольпоскопи збільшують зображення без втрати якості. Завдяки цьому досвідчений фахівець може виявити будь-які зміни (як доброякісні, так і злоякісні) у слизовій оболонці шийки матки, вульви та піхви на ранній стадії. Тому не зволікайте, та вчасно звертайтеся до гінеколога. Якщо не знаєте, де пройти обстеження, ознайомтесь з інформацією за посиланням: https://medicalplaza.ua/kyiv/content/kolposkopiya.

Методом кольпоскопії виявляють:

  • запальні процеси вульвіт, вагініт, ендоцервіцит та ін);
  • доброякісні новоутворення (поліпи, кондиломи, ендометріозні кісти та ін);
  • ознаки передракових станів (дисплазія шийки матки);
  • ознаки злоякісних процесів (рак шийки матки).

Чому потрібно регулярно проходити кольпоскопію всім жінкам?

Головна перевага методу кольпоскопії в тому, що він дозволяє швидко і безболісно діагностувати патологічний процес на ранньому етапі.

У цей час захворювання ще не проявляється будь-якими симптомами, не викликає у пацієнтки скарг і (через особливості будови шийки матки) не може бути виявлено на звичайному гінекологічному огляді.

Це дуже важливо, оскільки рання діагностика – одна з головних умов успішного лікування гінекологічних захворювань.

Так, наприклад, рак шийки матки (знаходиться на першому місці у структурі причин смертності від онкологічних захворювань у жінок віком 30-35 років) при ранньому виявленні вдається перемогти у 92% випадків, а виявлений на пізніх стадіях – лише у 4%.

Як часто потрібно проходити кольпоскопію?

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), жінкам у репродуктивному віці для профілактики гінекологічних захворювань рекомендується проходити кольпоскопію один раз на рік.

Крім того, кольпоскопію призначають для контролю результатів лікування гінекологічних хвороб, а також під час підготовки до вагітності та у період виношування дитини.

Показання до проведення кольпоскопії:

  • планування вагітності;
  • вагітність;
  • незвичайні виділення з піхви;
  • тягнучі болі внизу живота;
  • різь і печіння при сечовипусканні;
  • болі та дискомфорт під час статевого акту;
  • відхилення від норми у результатах цитології;
  • порушення циклу;
  • кровотечі між місячними;
  • моніторинг результатів лікування гінекологічних захворювань;
  • настання менопаузи.

Протипоказання до проведення кольпоскопії:

  • кольпоскопію не проводять протягом 6-8 тижнів після пологів та після лікування патологій шийки матки деструтивними хірургічними методами (елетрокоагуляція, кріодеструкція, лазеровапоризація);
  • розширену кольпоскопію протипоказано проводити у разі алергії на оцтову кислоту та препарати йоду (або при непереносимості цих препаратів);
  • тимчасовим протипоказанням вважається маткова кровотеча, атрофія вагінальної частини шийки матки (ектоцервіксу).

Різновиди кольпоскопії

Залежно від стану здоров'я пацієнтки (а також результатів аналізів, якщо вони призначалися до направлення на кольпоскопію), можуть застосовуватися різні види кольпоскопії.

Види кольпоскопії:

  • проста кольпоскопія;
  • розширена кольпоскопія (проводиться з використанням реагентів).

Проста кольпоскопія – це огляд слизової оболонки за допомогою кольпоскопа.

Проста кольпоскопія дозволяє візуально оцінити:

  • стан слизової;
  • характер виділень із цервікального каналу;
  • кордон між плоским та циліндричним епітелієм (так звану зону трансформації).

Розширена кольпоскопія включає, крім огляду, додаткові дослідження.

В тому числі: Тест Папаніколау (Пап-тест). Дослідження названо на ім'я грецького вченого, який його винайшов, і допомагає виявити передракові та онкологічні зміни слизової оболонки піхви та шийки матки.

Пап-тест проводиться так:

З ділянки тканини, яка виглядає підозріло, лікар бере крихітні частинки епітелію (робить зіскрібки з використанням спеціальних інструментів), а потім відправляє проби на дослідження до лабораторії.

Тести з хімічними реагентами

Для поглибленої перевірки стану слизової оболонки під час кольпоскопії можуть використовуватися спеціальні хімічні склади (розчин оцтової кислоти та препарати на основі йоду).

Реагенти наносять на ділянки слизової оболонки і спостерігають за тим, як вона поводиться.

Проводяться такі види тестів з хімічними реагентами:

Тест із оцтовою кислотою

Під час кольпоскопії після звичайного огляду лікар наносить на слизову оболонку 3% розчин оцтової кислоти. Через 1-1,5 хвилини спеціаліст оглядає оброблену ділянку. Якщо під впливом оцтової кислоти тканина набула білястого кольору, лікар може зробити припущення про патологічні зміни в епітелії. У цьому випадку фахівець бере частинки тканини з підозрілої ділянки на аналіз (виконує біопсію), щоб унеможливити онкологічні зміни.

Тест із препаратами на основі йоду (або йодний тест)

На ділянку шийки матки наносять 3% розчин люголю із гліцерином. Здорові тканини забарвлюються в коричневий колір, а ділянки зі зміненими клітинами залишаються такими ж, як і до обробки. Тканини з ділянок, що не забарвилися, беруть на біопсію.

Хромокольпоскопія

Хромокольпоскопія – це різновид розширеного кольпоскопічного дослідження. Шийку матки обробляють спеціальними барвниками (наприклад, метиленовий синій). Після того, як забарвлюються після обробки ділянки тканин, судять про ризики розвитку патологічного процесу. Остаточний діагноз ставлять за наслідками біопсії.

Кольпомікроскопія

Дослідження слизових проводять за допомогою спеціального кольпоскопа під збільшенням у 160-280 разів. Після візуального огляду лікар проводить випробування з хімічними реагентами.

Як проводиться кольпоскопія?

Кольпоскопія, як правило, призначається після звичайного гінекологічного огляду і якщо говорити про відчуття пацієнтки, практично нічим від нього не відрізняється.

Діагностика з допомогою кольпоскопа, як і звичайний огляд, проводиться у гінекологічному кріслі. Лікар встановлює у піхву пацієнтки, за 10-15 см від входу до нього, гінекологічне дзеркало, що відкриває огляд на шийку матки. З дзеркала кольпоскопа збільшені зображення у високій роздільній здатності виводяться на екран комп'ютера.

Лікар уважно розглядає слизову оболонку в кольпоскоп, одну ділянку за іншою, і робить діагностичні знімки. Вони зберігаються в пам'яті комп'ютера, щоб можна було за потреби повернутися (наприклад, для контролю результатів лікування). Крім того, збереження знімків дозволяє в будь-який момент роздрукувати їх, надіслати поштою.

Якщо проводиться розширене дослідження, лікар після звичайного огляду кольпоскопа проводить додаткові тести.

У який день циклу проводиться кольпоскопія?

Кольпоскопічне дослідження може проводитись будь-якого дня менструального циклу. Найчастіше 8-12 день його інформативність виявляється найвищої. Проте точну дату щодо кольпоскопії завжди призначає лікар.

При виборі дати та обсягу дослідження (звичайна або розширена кольпоскопія) лікар обов'язково враховує індивідуальні особливості стану пацієнтки.

Так, наприклад, Пап-тест не проводиться, якщо є запальні процеси в органах малого таза. Також його не роблять під час місячних.

Як підготуватися до кольпоскопії?

Кольпоскопія не потребує складної підготовки, але деякі правила перед процедурою таки потрібно виконати.

Підготовка до кольпоскопії передбачає, що за 2-3 дні до дослідження потрібно утриматися від інтимної близькості. Крім того, слід відмовитися від спринцювання, використання тампонів та вагінальних свічок. Замість ванни протягом 48 годин до кольпоскопії бажано приймати душ.

Рекомендації після обстеження

Практично відразу після виконання кольпоскопії пацієнтка може повернутись до звичайного способу життя. Невеликі обмеження стосуються лише перших 3 днів після втручання. У цей період рекомендується уникати гарячих ванн і відмовитися від відвідування лазні, а також спринцювання, піхвових тампонів, кремів і свічок.

Протягом 2-3 днів після кольпоскопічного дослідження легкі кров'янисті мажучи виділення, і невеликий дискомфорт в області органів малого тазу вважаються варіантом норми.

Якщо неприємні відчуття тривають довше (що рідко), потрібно звернутися до лікаря.

Кольпоскопія під час планування вагітності

Здоров'я майбутньої мами – найважливіша умова виношування та народження здорової дитини. Тому на етапі планування вагітності кожна жінка проходить діагностику стану органів малого тазу. Важливо переконатися, що вона не має захворювань, які надалі можуть вплинути на перебіг вагітності та розвиток плода.

Якщо такі недуги будуть виявлені, їх потрібно вилікувати (або домогтися ремісії) до настання вагітності.

І в діагностиці гінекологічних захворювань у майбутніх мам, і на етапі контролю за результатами лікування кольпоскопія визнана одним із найефективніших методів дослідження.

Кольпоскопія під час вагітності

Якщо до настання вагітності (або на ранніх термінах) у жінки було виявлено гінекологічне захворювання, протягом усього періоду виношування дитини вона повинна перебувати під ретельним контролем. У цьому випадку з методів спостереження має бути діагностика за допомогою кольпоскопії.

Причина в тому, що під час вагітності в організмі майбутньої матері відбувається гормональна перебудова, а під впливом гормонів гінекологічне захворювання може загостритися. Тому потрібно уважно стежити за тим, як воно поводиться, а по можливості одночасно проводити лікування.

Розшифровка результатів кольпоскопії

Висновок із результатами кольпоскопії видається на руки пацієнтці. Про що розповідають позначення та терміни у цьому медичному документі?

Наприкінці за результатами кольпоскопії велика увага приділяється характеристикам так званої зони трансформації. Так називають область стику між ділянками клітин плоского та циліндричного епітелію.

У висновку з результатами кольпоскопії зона трансформації може характеризуватися так:

  1. Зона транспормації (або перехідна зона) 1 типу. Знаходиться на шийці матки (допустимо для вагітних).
  2. Зона трансформації 2 типу. Часто знаходиться в цервікальному каналі (вважається нормою для жінок, що народжували).
  3. Зона трансформації 3 типу. Область меж епітелію не вдається виявити (вважається нормою під час менопаузи).

Результати пап-тесту

У медичному висновку результати пап-тесту поділяються на класи:

1-й клас - відповідає нормальній цитологічній картині (зміна клітин слизової відсутня);

2-й клас - виявлено зміну клітин, пов'язаних із запальним процесом на слизовій піхві та (або) шийки матки;

3-й клас - виявлені поодинокі аномальні клітини – це говорить про підозру на онкологію та потребує ретельної додаткової діагностики;

4-й клас – тест показав наявність клітин із явними ознаками озлоякісності;

5-й клас - виявлено велику кількість типово злоякісних клітин. Результат дозволяє з упевненістю говорити про онкологічне захворювання.

Результати тестів із хімічними реагентами:

  • Оцтовобілий епітелій - аномальне побіління епітелію, що зберігалося більше 4 хвилин.
  • Лейкоплакія – наявність білястої плівки на епітелії.
  • Пунктація – так називають виявлені йодонегативні ділянки.
  • Мозаїка – різні за структурою зони епітелію.
  • Атипові судини – звивисті кровоносні судини, що не реагують на оцтову кислоту.

Кольпоскопія вважається дуже точним дослідженням, але остаточний діагноз ставлять лише після перевірки результатів лабораторним способом.

Де зробити кольпоскопію?

В медичному центрі «Medical Plaza» для всіх видів кольпоскопії, як звичайної, і розширеної, використовується найсучасніше, високотехнологічне обладнання.

Кольпоскопи, що застосовуються при виконанні дослідження, забезпечують багаторазове збільшення та високу роздільну здатність діагностичних зображень.

date: 17 April 2023

1 2

Поделиться статьей