Сміх як основа розуміння в людському спілкуванні
Lady 3 May 2020
Сміх як основа розуміння в людському спілкуванні

Люди починають сміятися набагато раніше, ніж говорити - це не тільки показник щасливого старту життя, але й важливе соціальне взаємодія. «Теорії і практики» розповідають про те, як саме з'явився сміх, ніж він корисний і небезпечний і що в ньому хвилює сучасних дослідників.

 

Cтрашная понарошку

 

Сміх з'явився приблизно 5-7 млн ​​років тому. Гомінідів, які жили тоді, називають сахелантропа, і, на думку деяких вчених, саме вони були самими пізніми з загальних предків шимпанзе і людей. Так чи інакше, сміятися першими навчилися саме вони. Сьогодні цим навиком володіють тільки люди, вищі примати і ... щури. Те, що останні здатні, граючи між собою, видавати звуки, аналогічні сміху людей і приматів, дослідники з'ясували не так давно - щури «сміються» в звуковому діапазоні, недоступному вуха людини. 

 

 

Сміх - соціальне явище. Навіть коли ми сміємося наодинці з собою, як правило, при цьому ми розуміємо якихось інших людей. Ця форма соціальної взаємодії з'являється у людей віком 4-6 місяців - діти хихикають над «куку» і «хто це у нас тут такий» задовго до того, як починають говорити. Сміються вони (а досить часто і дорослі) над цілком певним типом ситуацій - коли щось виглядає страшним і загрозливим понарошку. Мама, скорчившись страшну фізіономію над ліжечком дитини, викличе у нього веселий сміх, незнайомий дядько, який зробив те ж саме - відчайдушний плач і жах. Те ж саме стосується підкидання в повітря, оповідань про буку і козу рогату та іншого в тому ж дусі. Все це - важлива частина соціалізації дитини в дорослому світі. До слова, з віком принцип роботи не змінюється - ми сміємося над сценами з банановою шкіркою і перетиснутій шлангом з водою, тому що в них - та ж загроза невсерьез. У цього, треба сказати, є Нейробіологічні обгрунтування - «прабатьком» сміху були сигнали тривоги, які видаються гоминидами, і відрізнити мозок наляканого і сміється, на МРТ практично неможливо.

 

Цікаво відзначити, що гумор і почуття гумору (що дозволяє нам розпізнавати як смішні смислові конструкції складніше впав на голову рояля) - винахід порівняно нове, що з'явилося всього пару століть назад. Комедії Шекспіра і Мольєра можна назвати веселими, але жартів в сьогоднішньому розумінні в них немає. Зате у Твена і Уайльда - є. Таким чином, гумор, в порівнянні зі сміхом, з'явився зовсім недавно. І незважаючи на те, що сьогодні ми знаємо про сміх досить багато, дослідження в цій області до цих пір ведуться досить активно, і періодично демонструють несподівані і цікаві результати.

 

Гумор проти критики

 

Дослідники з нідерландського Інституту поведінкових наук розповідають в своїй статті для видання Journal of experimental psychology про трьох експериментах, в ході яких вони з'ясовували, як сміх в рекламних роликах впливає на сприйняття товарів споживачами, точніше, на формування асоціацій, пов'язаних з брендом. Ці-то асоціації і мають найбільший вплив на те, що, в кінцевому підсумку, виявляється в візку в супермаркеті. Провівши дослідження (його учасникам довелося подивитися дуже багато реклами), вчені з'ясували, що гумор куди більш ефективний у зниженні критичного ставлення до рекламованого продукту, ніж будь-які позитивні і нейтральні аргументи, що наводяться рекламодавцем.

 

Гумор одновременнно «відволікає» мозок від критичного аналізу і формує позитивні асоціації. Так, гарненько посміявшись над рекламної жартом, ми можемо згадати ці позитивні емоції, побачивши товар в магазині і, посміхнувшись, купити його. Саме цього і домагаються від споживачів маркетологи. Таким чином, кажуть в своїй статті голландські дослідники, гумор буквально робить нас беззахисними перед рекламним навіюванням.

 

 

Плюси і мінуси

 

Група вчених з Оксфорда і Бірмінгема вирішила перевірити крилатий вислів про те, що сміх - найкращі ліки. Вони зібрали всі статті та інші документальні свідчення з 1945 року до наших днів і провели масштабний аналіз, з'ясовуючи, так чи справді корисний сміх. У підсумку в результатах виявилося два стовпці замість одного - як з'ясувалося, сміх може не тільки допомагати, але і шкодити пацієнтам.

 

У список позитивних ефектів сміху потрапила його здатність підвищувати больовий поріг, знижувати артеріальний тиск і ризик серцевого нападу, покращувати функцію легенів, знижувати цукор у діабетиків і навіть (що вже зовсім раптово) підвищувати вірогідність зачаття: 36% потенційних матерів, яких після ЕКЗ розважав клоун , завагітніли, в порівнянні з 20% в контрольній групі.

 

З іншого боку, сміх може спровокувати напад астми, викликати нетримання сечі, поява грижі і навіть стати причиною смерті від гострої серцевої недостатності. В кінці статті вчені наводять список станів, які можуть супроводжуватися патологічним сміхом, а також пишуть, що їх метою було не переконати когось не сміятися, а показати, що і у сміху можуть бути свої «побічні ефекти».

date: 3 May 2020

1 2

Поделиться статьей